Poziv ministru za delo za skupni sestanek s sindikalnimi centralami v zadevi PKP5

Foto vir: zajem slike Siol

Sindikalne centrale, članice Ekonomsko-socialnega sveta, smo 25. 9. 2020 poslale predsedniku vlade dopis z vprašanjem, vezanim na besedilo PKP 5.  Prav tako smo 29. 9. 2020 poslale skupni poziv ministru za delo za skupen sestanek v zadevi PKP5.  Oba dopisa si lahko ogledate v priponkah:

POZIV SINDIKALNIH CENTRAL K TAKOJŠNJEMU URGENTNEMU SESTANKU

Spoštovani minister, gospod Janez Cigler Kralj

V reprezentativnih sindikalnih centralah, članicah Ekonomsko socialnega sveta, zahtevamo takojšen urgenten sestanek z vami, kot predsedujočim Ekonomsko socialnemu svetu in ministru resorja, ki je pristojno za pripravo PKP5.

V prvi polovici prejšnjega tedna so potekala intenzivna usklajevanja besedila PKP5, ki so se (neuspešno) zaključila na seji ESS, dne 23. 9. 2020, saj vladna stran ni kazala pripravljenosti in volje za nadaljnje usklajevanje neusklajenih rešitev. Za nadaljnje usklajevanje naj namreč ne bi bilo več časa, čeprav je sindikalna stran predlagala preložitev obravnave na vladi za en teden in nadaljevanje usklajevanja.

Seji ESS je še isti dan, torej, 23. 9. 2020 sledila seja vlade, na kateri naj bi bil PKP5 sicer obravnavan, še danes, po skoraj tednu dni, pa ni jasno, kaj natanko se je s predlogom PKP5 dejansko zgodilo, kaj je (če je) potrdila vlada, kakšno je besedilo, ki naj bi šlo v zakonodajni postopek in predvsem, kaj je z usklajenimi in neusklajenimi rešitvami, ki jih je predlog PKP5 vseboval. V sindikalnih centralah, podpisnicah tega poziva, na takšen socialni (ne)dialog ne pristajamo.

Od vas pričakujemo jasna pojasnila glede predloga PKP5, odgovore glede ključnih vsebin, ki so bile predmet usklajevanja. Predvsem pa pričakujemo, da se o neusklajenih rešitvah izvedejo še dodatna usklajevanja z namenom doseganja soglasja socialnih partnerjev glede rešitev PKP5, ki bi bile v zakon vključene tekom zakonodajnega postopka. Glede na čas, ki je minil od seje ESS do danes in v katerem končnega predloga PKP5 dejansko še ni, smo prepričani, da čas ni nikakršna ovira, da se tovrsten poskus usklajevanja ne bi izvedel.

V pričakovanju vašega hitrega odziva vas lepo pozdravljamo.

Zveza Svobodnih sindikatov Slovenije
Predsednica Lidija Jerkič, l.r.

Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam
Predsednik Jakob Počivavšek, l.r.

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije
Predsednik Branimir Štrukelj, l.r.

Konfederacija sindikatov 90 Slovenije
Predsednik Peter Majcen, l.r.

KNSS-Neodvisnost
Predsednica Evelin Vesenjak, l.r.

Slovenska zveza sindikatov Alternativa
Predsednik Zdenko Lorber, l.r.

Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost
Predsednik Albert Pavlič, l.r.